آیا قیمت خانه پس از بازسازی افزایش می‌یابد؟

آیا قیمت خانه پس از بازسازی تغییر می‌کند و افزایش می‌یابد؟ پس از بازسازی خانه به چه میزان برروی قیمت خانه افزوده می‌شود؟ قیمت بازسازی خانه چقدر تمام می‌شود؟ این‌ها سوال‌های مهمی هستند که باید قبل از شروع بازسازی به جواب آن برسید. دانستن این نکته بسیار ضروری است که بین بازسازی و تعمیرات تفاوت‌های زیادی وجود دارد. تعمیرات خانه تعریف مشخصی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در جوامع پیشرفته با توجه به مقاوم بودن ساختمان‌ها و خانه‌ها بعد از استفاده چند ساله، تصمیم به بازسازی خانه می‌گیرند. علت این تصمیم طول عمر بنای محل زندگی آن‌ها است. در نتیجه بعد از بازسازی و تعمیرات قیمت خانه افزایش پیدا می‌کند.

هنگامی بنا یا ساختمانی ساخته می‌شود با توجه به مصالح و سازه‌ای که در ابتدا برای آن استفاده شده است، عمر مشخصی دارد. پس از گذشت سال‌ها، خانه قابل سکونت است اما فرسودگی کیفیت زندگی را کاهش داده است. این فرسودگی امکان دارد در هر نقطه از ساختمان ایجاد شود. از کف ساختمان گرفته تا سقف آن و یا از دیوار گرفته تا سازه ساختمان.

نکته‌ای که اشاره به آن ضرروی است متفاوت بودن تعریف کلمه بازسازی با نوسازی است. تعریف بازسازی به صورت کامل در بالا گفته شد اما نوسازی ساختمان به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که ساختارهایی نو را بجای قسمت‌های قدیمی می‌نشاند.

بازسازی حتی با بهسازی نیز تفاوت دارد. بهسازی متشکل از تعمیرات، حفاظت، حمایت و استحکام است و اقداماتی که به منظور بهبود کالبد در کوتاه‌مدت صورت می‌گیرد.

در چه بخش‌هایی بازسازی خانه انجام می‌شود؟

بازسازی همیشه حس و حال آرامش‌بخشی به افراد ساکن خانه می‌دهد. حتی فکر کردن به بازسازی باعث هیجان می‌شود. بازسازی ساختمان را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد. یکی بازسازی سازه‌ای و ساختاری و دیگری بازسازی تزئینی.

بازسازی تزئینی در مواردی مانند تعویض کفپوش که خود شامل پارکت و سرامیک و سنگ، رسیدگی به دیوار که خود شامل تغییر رنگ، کاغذ دیواری و سنگ کردن، تعمیرات جزئی برای زیبایی بیشتر مثل تغییر سرویس بهداشتی و روشویی، سقف خانه، نورپردازی درون ساختمان و طراحی آشپزخانه و کابینت صورت می‌پذیرد.

بازسازی سازه‌ای معمولا تغییراتی در طراحی نقشه ساختمان و افزایش فضا، ساخت و بازسازی زیرزمین، بازسازی و تغییراتی در اتصالات لوله‌کشی آب و گاز و برق صورت می‌گیرد.

به چه دلایلی بهتر است بازسازی خانه را انجام داد؟

یکی از مهمترین عوامل قدیمی بودن ساختمان است. با گذشت زمان و افزایش سن بنا فرسودگی در سطح بنا و ساختمان افزایش می‌یابد. حتی امکان دارد بخشی از خانه بر اثر سهل‌انگاری صاحبخانه تخریب شود. در نتیجه در اینگونه ساختمان و بناها بهتر است بعد از بررسی همه جانبه، شروع به بازسازی خانه کرد.

یکی دیگر از عوامل بازسازی خانه طراحی نامناسب پلان و نقشه خانه است. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تغییرات در همه زمینه‌ها صورت پذیرفته است. اما خانه‌های قدیمی که با توجه به سلایق و علم قدیم طراحی شده‌اند زیاد باب طبع صاحبخانه‌ها نیستند و آن‌ها ترجیح می‌دهند پلان و نقشه ساختمان و بنای خود را با توجه به سلیقه و تکنولوژی روز تغییر دهند. ایجاد فضای جدید در ساختمان یکی از تغییرات در این زمینه است. گاهی اوقات کمبود فضا و تغییر در ابعاد اجزای خانه باعث بازسازی خانه می‌شود.

اما از همه مهمتر بعضی از افراد بازسازی خانه را انجام می‌دهند تا قیمت خانه را افزایش دهند. همانگونه که می‌دانید در تعمییرات خانه افزایش آنچنانی در قیمت خانه صورت نمی‌گیرد. چون سطح اقدامات ابتدایی است. در بالا به تفاوت‌های بازسازی و تعمیرات اشاره کردیم اما در بازسازی خانه تغییرات بسیار بنیادی‌تری صورت می‌پذیرد و در نتیجه ارزش خانه بالاتر می‌رود.

آیا بازسازی و تعمیرات خانه برروی قیمت خانه تاثیر دارد؟

جواب کوتاه و یک کلمه‌ای به این سوال بله است. برای روشن‌تر شدن موضوع بهتر است مثالی گفته شود. به طور حتم در فیلم‌ها و سریال‌‌های خارجی دیده‌اید که مالک خانه قصد فروش خانه را دارد ولی برای اینکه سود بیشتر و مناسب‌تری در نقل و انتقال خانه کسب کند پیش از هرکاری شروع به بازسازی و تعمیرات می‌کند. تعمیرات خانه تاثیر بسزایی در قیمت آن ندارد ولی اهمیت بازسازی خانه بیشتر است.

اگر خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید از لحاظ سازه‌ای و مقاومت هنوز می‌تواند عمر مفیدی داشته باشد، بازسازی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش قیمت خانه و راحتی زندگی در آن خانه است. هرچه بازسازی عمیق‌تر و گسترده‌تر باشد تاثیر بیشتری برروی افزایش قیمت خانه شما خواهد گذاشت.

پس از بازسازی و تعمیرات خانه به چه میزان برروی قیمت آن می‌رود؟

پاسخ درست و دقیق به این سوال کمی سخت است زیرا به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. به طور کلی بازسازی کامل خانه باعث افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی قیمت خانه می‌شود. اما عواملی چون موقعیت خانه، نوع خانه، متراژ خانه، میزان هزینه خرج شده برای بازسازی امکان دارد این عدد را کمی بالا و پایین ببرد. در ایران باتوجه به اینکه قیمت بازسازی خانه تابع عوامل مختلف است به همین سبب ارائه‌ی عددی دقیق برای افزایش قیمت خانه کاری دشوار و ناممکن است.

در ایران ارائه‌ای عدد دقیق کاری بسیار سخت است. اما طی بررسی‌های به عمل آمده از صاحبنظران و افرادی که در حوزه ملک و مسکن فعالیت می‌کنند بازسازی کامل خانه چیزی حدود ۵ تا ۱۲ درصد بر ارزش ملک می‌افزاید.

یکی از عوامل تاثیرگذار پس از بازسازی برروی قیمت خانه در ایران ارزش زمین است. معمولا خانه‌هایی که در محله‌های گران بازسازی و تعمیرات را انجام می‌دهند، درصد افزایش بیشتری را تجربه کرده‌اند.

برای بازسازی از کجا شروع کنیم؟

آشپزخانه از بخش‌های مهم خانه و به گفته‌ی برخی از کارشناسان قلب تپنده خانه برای شروع بازسازی بسیار مناسب است. مدل سازی دوباره فضای آشپزخانه و تغییر وسایل درون آن نظیر کابینت، سنگ کف زمین و نورپردازی و طراحی قابل انعطاف از مهمترین مراحل بازسازی است.

مورد بعدی مربوط به حال و پذیرایی است. تغییراتی در کف زمین و سقف می‌تواند بر ارزش ملک بیافزاید. موضوعی که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرد بازسازی خانه برای صرفه جویی هرچه بیشتر انرژی است. در طول سال، استفاده از وسایل مختلف هزینه‌های زیادی را در پی دارد. اما با کمک گرفتن از علم روز دنیا و تکنولوژی پیشرفته این عدد را می‌توان به شدت کاهش داد. اگر بازسازی در زمینه صرفه جویی انرژی درخانه صورت بگیرد، تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت خانه دارد.

سرویس بهداشتی هم از این قضیه مستثنی نیست. تعویض سرویس بهداشتی، روشویی، کاشی و سنگ سرویس باعث تغییر قیمت خانه می‌شود. برای حمام هم می‌توان کارهایی انجام داد. تغییر دوش حمام، مصالح کف و دیوار و همچنین تغییر وان از کارهای تاثیرگذار است.

بازسازی و تعمییرات سقف موضوع بعدی است. قیرگونی، ایزوگام کردن و یا تعمیر سقف شیروانی بر قیمت خانه تاثیر مثبت می‌گذارد. اگر صاحب خانه‌ای ویلایی هستید می‌توانید به طراحی فضای حیاط خود فکر کنید. طراحی فضای باز با اینکه کمی برای شما هزینه در پی خواهد داشت ولی نباید آن را نادیده گرفت.

Compare listings

مقایسه کردن

ورود به حساب کاربری

شمارهٔ موبایل خود را وارد کنید

برای ثبت آگهی رایگان لازم است که وارد حساب خود شوید. لطفاً شمارهٔ‌ موبایل خود را وارد کنید. کد تأیید به این شماره پیامک خواهد شد.

مای مشاور املاک