چگونگی فسخ قرارداد اجاره

بر اساس عقد اجاره، مستاجر مالک منافع مال مورد اجاره می‌شود؛ یعنی سند ملک به نام مستاجر نیست، اما این مستاجر است که از مال مورد اجاره تا مدت معینی استفاده می‌کند.

یکی از موضوعات مهم در بحث اجاره، پایان یافتن قرارداد اجاره یا فسخ آن است. به طور کلی این قرارداد از جمله قراردادهای رایج ولی در عین حال پیچیده‌ای است که هم برای موجر و هم برای مستاجر مشکلاتی را ایجاد می‌کند. اجاره یک عقد لازم است، یعنی هیچ یک از دو طرف قرارداد، حق برهم زدن آن را ندارند و باید به آن پایبند باشند بنابراین فسخ قرارداد اجاره قبل از پایان یافتن مدت قرارداد به سختی امکان پذیر است. حال سوال این است که چگونه و در چه شرایطی می‌توان این عقد لازم را بر هم زد؟

فرض کنید که شما خانه‌‌‌ای را از کسی اجاره کرده‌اید، بعد از اینکه قرارداد اجاره منعقد شد، متوجه می‌شوید که خانه به چند برابر قیمت اصلی آن به شما اجاره داده شده است. به این وضعیت در حقوق “غبن” می‌گویند . غبن یعنی زیان ناشی از عدم تعادل بین عوضین یک معامله. طبق قانون در این حالت به زیان دیده اختیار داده شده تا قراردادش را فسخ کند؛ به این صورت که باید ضمن ارائه دادخواست به دادگاه حقوقی، تقاضای فسخ آن را داشته باشد.

وجود شرط فسخ

علاوه بر آنچه گفته شد گاهی موجر (اجاره دهنده) و مستاجر، در قرارداد اجاره شرط خاصی را می‌گنجانند که برای مثال اگر مالک تا فلان تاریخ به آن عمل نکرد، مستاجر حق فسخ قرارداد را دارد؛ مثلا در قرارداد شرط کنند، در صورتی که مالک تا دو ماه بعد از انعقاد قرارداد، تعمیرات لازم را در خانه انجام نداد، مستاجر می‌تواند قرارداد را فسخ کند. این دسته از شروط باید به طور صریح حق فسخ را به مستاجر بدهند زیرا اگر در اینکه آیا مستاجر بابت یک شرط حق فسخ دارد یا نه تردید باشد، اصل بر این است که حق فسخ ندارد.

بر هم زدن توافقی قرارداد

موجر و مستاجر هر دو با هم به توافق می‌رسند که قرارداد بینشان را برهم بزنند. برهم زدن توافقی قرارداد یکی از مواردی است که به واسطه آن می توان قرارداد اجاره را قبل از پایان یافتن مدت آن فسخ کرد.

نظر خود را در رابطه با مطلب به ما بگویید

Compare listings

مقایسه کردن
ورود به حساب کاربری

شمارهٔ موبایل خود را وارد کنید

برای ثبت نام یا ورود به حساب کاربری لازم است که شمارهٔ‌ موبایل خود را وارد کنید. کد تأیید به این شماره پیامک خواهد شد.

مای مشاور املاک

ورود به حساب کاربری

شمارهٔ موبایل خود را وارد کنید

برای ثبت آگهی رایگان لازم است که وارد حساب خود شوید. لطفاً شمارهٔ‌ موبایل خود را وارد کنید. کد تأیید به این شماره پیامک خواهد شد.

مای مشاور املاک