۵ نکته اساسی هنگام فروش خانه

تا به حال خانه خود را فروخته اید؟وقتی تصمیم به فروش گرفتید چه اقدامات لازمی را انجام دادید؟ آیا صفر تا صد کارهای فروش را خودتان به تنهایی انجام دادید؟

فروش ملک کار بسیار حساس و پیچیده ای است که به عوامل بسیاری بستگی دارد. و قطعا به تنهایی نمی توانید همه ی کار های فروش آن را انجام دهید.چراکه از تجربه کافی در این زمینه برخوردار نیستید و همچنین ممکن است با یک تصمیم اشتباه عواقب جبران ناپذیری را تجربه کنید.

در ادامه مطلب شما را با ۵ نکته اساسی و مهم آشنا می کنیم که در هنگام فروش خانه می تواند به شما کمک کند.

۱- برای درج قیمت ملک در آگهی با یک مشاور املاک مشورت کنید هیچ چیز مانند قیمت بالای ملک، مشتریان را فراری نمی دهد. بله شما حق دارید از زمانی که تصمیم به خرید خانه گرفتیدتاسال هایی که در آن خانه زندگی کردید، خاطرات خوشی را داشته اید و هزینه های زیادی را پرداختید.

اما شرایط اقتصادی روز و بازار مسکن ملاک قیمت گذاری خانه ی شما است. نه هزینه و خاطرات! در این صورت است که مشتری در خواست کاهش قیمت و یا تخفیف از شما می کند.که اگر شما راضی شوید به مبلغ پیشنهادی ، مشتری احساس می کند که شما قصد فروش فوری ملک را دارید و بیشتر برای کم کردن قیمت با شما چانه می زند.همین عوامل باعث می شود تا شما ملک خود را حتی از قیمت بازار هم کمتر به فروش برسانید.در نتیجه برای قیمت گذاری ملک خود اول منطقی باشید و به املاک های معتبر مراجعه کرده و در خواست مشاوره کنید.

۲- هزینه های انجام معامله فروش را فراموش نکنید برای فروش ملک خود و به دست آوردن سرمایه ی نقدی لازم است هزینه هایی را صرف کنید.فروش خانه علاوه بر هزینه های جاری ممکن است هزینه های دیگری هم برای شما داشته باشد.

مانند هزینه:(حق مشاوره املاک ، پرداخت هزینه های وکیل در صورت نیاز ، مالیات و …)پرداختی تمام این هزینه ها به عهده شماست. قبل از اقدام به فروش ، تمام این هزینه های احتمالی را بررسی کرده و با برنامه ریزی و داشتن اطلاعات کافی اقدام به معامله و فروش کنید.

۳-خانه خود را آماده فروش کنید یکی از عوامل مهم در فروش خانه خود خانه است. شروع کنید و تمام عواملی که باعث منصرف شدن خریدار می شود، را از بین ببرید. برای این کار خودتان را جای خریدار بگذارید و به سوال های زیر پاسخ دهید دوست دارید چه خانه ای را خریداری کنید ؟

وقتی به بازدید می روید چه شرایط مکانی و روانی برای شما فراهم شده باشد؟ بیشتر به چه مواردی دقت می کنید؟ تمام این سوالات را در ذهن خود بپرسید و به دنبال جواب ها در خانه ی خود باشید. ظاهر داخلی خانه را برای بازدید همیشه مرتب نگهدارید ، حتی اگر خانه خالی باشد.

دیوار ها را تمیز کنید اگر نیاز به نقاشی مجدد داشت،حتما با رنگ های روشن مجدد رنگ کنید.پنجره ها را شسته و پرده های روشن نصب کنید، این جوری علاوه بر تمیزی خانه وجود نور و انرژی مثبت خانه هم به خریدار نشان می دهید.

وسایل بزرگ را از وسط سالن اصلی دور کنید ، سالن اصلی ویترین کل خانه محسوب می شوداجازه بدید تا خریدار با خیال راحت در فضای باز این ویترین قدم بزند و حس زندگی کردن در خانه شما را احساس کند.اتاق خواب ها کاملا فضای شخصی است ، اما شما هم درک کنید خریدار این بخش شخصی را هم می خواهد خریداری کند و جزو زندگی شخصی وی هم حساب می شود.

پس وسایل ضروری و شخصی را از جلوی دید کنار بگذارید و درب های اتاق خواب را به روی خریداران باز کنید. بعضی از عوامل علاوه بر اینکه خریدار را از خرید منصرف می کند باعث می شود تا خانه ی شما برای همیشه به عنوان یک تجربه بد در ذهن بماند.

مثل رطوبت دیوارها و بوی بد آن ها!به رطوبت دیوارها بسیار توجه کنید ، سعی کنید عامل اصلی این رطوبت را از بین ببرید و گرنه روشن کردن هواکش صرفا برای خارج کردن هوای داخلی اصلا کار درستی نیست.

چراکه با این کار بدتر بوی بد نم و فضای داخلی سرویس بهداشتی ها را تشدید می کند. به موارد گفته شده توجه کنید چراکه با رعایت نکردن آن ها می توانید فروش خانه خود را به تعویق انداخته و یا مجبور به کاهش قیمت خانه خود شوید.

۴-تصمیمات خود را به طور جدی و قاطع بگیرید در معاملات ملکی همیشه برای هر دو طرف خریدار و فروشنده پیشنهادهایبهتر و پر سود تری هم وجود دارد. اما ریسک نکنید و هر تصمیمی که گرفتیداجرا کنید. ممکن است بعد از بستن قرارداد پیشنهاد بهتری هم از طرف املاک های دیگردریافت کنید اما فراموش نکنید که شما قرارداد بسته اید.

همیشه در پشت این پیشنهادها ، معاملات پر سودی هم وجود ندارد. بر عکس ممکن است کاملا به ضرر شما تمام شود. چرا که برای فسخ قرارداد باید هزینه ضرر و زیان پرداخت کنید و در این فاصله امکان دارد خریدار از پیشنهاد بالای خود پشیمان شود و در خواست تخفیف کنید در این صورت شما نه تنها سود نکردید بلکه هزینه ای اضافه برای ضرر کردن خود هم پرداخت کرده اید.

سرمایه و زندگی خود را با پیشنهاد های پوچ و الکی به خطر نندازید. و مطمئن باشید ، هیچ چیز بهتر از صداقت و قاطع بودن در برابر تصمیم هایی که می گیرید وجود ندارد.

۵-قبل از مشخص شدن وضعیت اسکان خود ، خانه را نفروشید همان لحظه که تصمیم خود را برای فروش خانه قطعی کردید ، به دنبال مکان جدید برای زندگی باشید.و تا مشخص نشدن تاریخ تخلیه خانه هیچ قولی به خریدار ندهید.

چرا که در این صورت تعهدی بین خودتان و خریدار ایجاد کردید اما وضعیت اسباب کشی خودتان مشخص نیست.حتما قبل از فروش خانه یا اجاره ملک ، وضعیت مسکن خود را مشخص کنید تا باعث درگیری و مشکلات اخلاقی و حقوقی نشوید.

شما چه نکات مهم دیگری را می توانید به موارد بالا اضافه کنید؟ نظرات و تجربه های مفید خود را با ما به اشتراک بگذارید.

Compare listings

مقایسه کردن

ورود به حساب کاربری

شمارهٔ موبایل خود را وارد کنید

برای ثبت آگهی رایگان لازم است که وارد حساب خود شوید. لطفاً شمارهٔ‌ موبایل خود را وارد کنید. کد تأیید به این شماره پیامک خواهد شد.

مای مشاور املاک